Umowa w sprawie stylu przywództwa

Z każdym pracownikiem należy przeanalizować poziom jego rozwoju w danym, wyznaczonym obszarze obowiązków.

Pracownicy w rozmowie z menedżerem sami analizują swój poziom. Należy wysłuchać się nawzajem. Nie można dominować rozmowy narzucając swoje racje jako niepodważalne. Ważne jest aby wyszczególnić tematy, w których zgadzamy się, i w których mamy różne zdania.

Gdy nie da się wyeliminować różnic wówczas należy iść na rękę pracownikowi co bardzo go zmotywuje do udowodnia, że to właśnie on ma racje. Będzie wówczas chciał za wszelką cenę osiągnąć swój cel. Jednak stanie się tak tylko w tedy gdy wyznaczamy konkretne standardy mierzenia osiąganego celu. Pracownik musi mieć możliwość mierzalnego udowodnia swoich racji.

Po wyznaczeniu celów oraz zdiagnozowaniu poziomu rozwoju pracownika w odniesienie do każdego z celów, należy umówić się na sposób komunikowania się.

Poniżej znajduje się ściąga jakie relacje są poprawne w zależności od poziomu rozwoju.

  • w stylu delegującym (S4) – odpowiedzialny za komunikację jest pracownik
  • w stylu wspierającym (S3) – należy się umówić na regularne spotkania i omawiać wspólnie tematy, spotkania będą polegały na słuchaniu i wspieraniu
  • w stylu trenerskim (S2) – menedżer przejmuje dowodzenie – planuje spotkania, na których wspólnie z pracownikiem znajduje rozwiązania
  • w stylu dyrektywnym (S1) – spotkania są bardzo częste i każde są z inicjatywy menedżera

Zachęcam do zapoznania się z wpisem „Cztery poziomy rozwoju i cztery style przywództwa„, w którym szczegółowo opisane są poziomy rozwoju oraz style przywództwa.

Bibliografia:

1. „Jednominutowy menadżer i przywództwo” dr Ken Blanchard

1 Comments

Dodaj komentarz